Inspirerende rustikke hotel afslører ægte skønhed i Spanien

Video: Inspirerende rustikke hotel afslører ægte skønhed i Spanien

Video: Samfund afskåret fra omverdenen efter jordskred 2024, Kan
Anonim
Image
Image

I den grønneste del af Galicien, mistede Spanien, i en lille landsby, et sted i Costa Da Morte, ligger et fortryllende traditionelt hotel, kaldet Lugar do Cotariño. Den historiske bygning er blevet restaureret af de to ejere, Alberto Cuervo og Julia Flores, efter at de var forelsket i stedet og besluttede at skabe et perfekt sted for afslapning og understrege betydningen af det. Mere som et hus end et hotel er stedet ideelt for dem, der føler sig overvældet af den daglige rutine. Borte fra den udmattende livsstil og omfavne enkelhedens skønhed forestillede ejerne et hotel, der respekterer de traditionelle linjer i området uden at forsøge at afskaffe landsbyens arkitektoniske harmoni.

For de fleste af efterbehandlingerne har ejerne brugt løvtræ, keramiske fliser og sten. Huset er fremstillet udelukkende af autentisk sten og prydet med enkle træmøbler. Huset rummer folk, der er ivrige efter at smage den lokale smag. Havet af grønne eucalyptus, der invaderer omgivelserne, er en ren glæde for sind og sjæl. Ædle træbjælker, opfattet som autentiske detaljer af indretning og fantastisk præcision i udførelse og her står vi foran et syv værelser hotel. Lugar do Cotariño er et lille, men meget lyst og roligt sted at tilbringe ferien, afkoblet den kaotiske daglige bevægelse, der rummer to dragter, to spisestuer og en rummelig stue. På grund af opmærksomhed givet til detaljer, maden er fremragende og tjenesten upåklagelig.

Anbefalede: